Pawilon dla szympansów i makaków: jaki stan prac?

Mimo zimowej aury trwa budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich – nowej atrakcji w krakowskim ZOO. Aktualnie kończą się prace przy realizacji żelbetowej konstrukcji obiektu.

– Z początkiem roku 2024 wykonawca zakończył prace związane ze wznoszeniem ścian żelbetowych parteru i piętra. Zrealizowany został w całości strop nad parterem, komunikacja pionowa w budynku i szyb windowy. Na ukończeniu jest też konstrukcja stropodachu budynku – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Aktualnie trwają roboty zbrojarskie i betoniarskie związane m.in. z wykonaniem attyk stropodachu. Równocześnie wykonywana jest izolacja przeciwwilgociowa oraz termicznych ścian fundamentowych. Na projektowanym wybiegu dla szympansów wykonano większość stóp fundamentowych pod montaż słupów stalowych oraz murki okalające wybieg.

– W najbliższym czasie wykonawcy przystąpi do prac konstrukcyjnych na wybiegu dla makaków, a w dalszej kolejności – rozpocznie się montaż dźwigarów dachowych z drewna klejonego. Na drewnianej podkonstrukcji będzie się wspierał świetlik dachowy zaplanowany w budynku – dodaje dyrektor ZIM.

Przypomnijmy: nowa atrakcja w krakowskim ZOO powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Murkrak sp. z o.o. sp. k. i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-budowlany „Murdza”. Zakończenie realizacji zadania, którego koszt to ok. 19 mln zł planowane jest na II połowę 2025 roku.

Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt  „zielona fosą” i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

 

 


| Jan Machowski