Spopielarnia w Podgórkach Tynieckich i nowy cmentarz komunalny

Pierwsza w Krakowie spopielarnia zwłok zlokalizowana w Podgórkach Tynieckich została uruchomiona wiosną 2016 roku. Rok później oddano do użytku parking dla 89 samochodów. Projekt nowego cmentarza w Podgórkach Tynieckich wraz ze spopielarnią powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Miastem Kraków a konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch.

Rozpoczęła się też realizacja kolejnego etapu zadania. W tym roku powstanie dom pożegnać i pierwsza część cmentarza wraz z kolumbarium. Docelowo inwestycja będzie liczyła do 9 hektarów.

Wartość całego projektu to 24,5 mln zł. Koszty pokryje konsorcjum, które będzie mogło pobierać korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Przy okazji Miasto nasadziło w tym rejonie ponad 200 drzew.


| ZIM