Budowa Ośrodka Ruczaj: coraz bliżej stanu surowego zamkniętego [wideo]

Po nieco ponad rok od podpisania umowy na realizację, budowa Ośrodka Ruczaj zbliża się do stanu surowego zamkniętego. Wykonawca zadania, firma Łęgprzem sp. z o.o. prowadzi prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nowego miejsca spotkań dla mieszkańców osiedla Ruczaj.

Przypomnijmy: umowa na realizację Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza została podpisania 1 lutego 2023 r. Parę tygodni później ZIM przekazał plac budowy wykonawcy – firmie P.B.P. “Łęgprzem” Spółka z o.o.

Po ponad roku od podpisania umowy na realizację wykonawca kończy już trzecią, ostatnią kondygnację budynku. Trwają prace w zakresie stropodachu, montowana jest stalowa konstrukcja kładki nad widownią, a także instalacje sanitarne i wentylacyjne w podziemiu oraz na parterze i pierwszej kondygnacji. Mocno zaawansowane są roboty murarskie. Rozpoczęto układanie instalacji elektrycznych i słaboprądowych. Wkrótce zakończą się też prace żelbetowe konstrukcji budynku co pozwoli na rozpoczęcie robót dekarskich i montaż okien.

Budowa Ośrodka Ruczaj w telegraficznym skrócie – zobacz wideo

Na kolejne miesiące zaplanowano kontynuację robót instalacyjnych oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Zakończy się też wykonywanie pokrycia dachowego i prac tynkarskich. Rozpocznie się za to montaż konstrukcji pod najbardziej charakterystyczny element budynku, czyli kolorowe światłołamacze na elewacji.

Warto wiedzieć, że w ramach kontraktu jesienią nasadzono 67 drzew. Jest to pierwsza część nasadzeń przewidzianych w ramach tego kontraktu.

Zgodnie z umową realizacja kontraktu ma się zakończyć w połowie 2025. Wartość umowy to 55 592 023,00 w tym środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji strategicznych 30 mln zł.

Ponadto inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017 – 2020 osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach prac zewnętrznych zostanie nasadzona nowa zieleń oraz zamontowane obiekty małej architektury.


| Jan Machowski