Tężnia solankowa we Wróblowicach

Tężnia solankowa z zewnętrzną siłownią, placem zabaw do zajęć ruchowych oraz zagospodarowaniem terenu ma powstać w Swoszowicach (os. Wróblowice) przy ul. Wróblowickiej w strefie C Uzdrowiska Swoszowice. Tężnia będzie funkcjonować w okresie wiosna-lato-jesień. Obiekt będzie pełnił rolę lokalnego miejsca relaksu i wypoczynku wpływając pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie poprzez generowany mikroklimat.

Wokół tężni wykonany ma zostać plac umożliwiający mieszkańcom korzystanie z kompleksu. Teren będzie utwardzony, przepuszczalny dla wód opadowych oraz wyprofilowany w sposób pozwalający na rozsączanie wody opadowej do gruntu. Plac zostanie wyposażony w elementy małej architektury trwale przytwierdzone do podłoża (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne itp.).

Wraz z budową tężni solankowej ma powstać zewnętrzna siłownia oraz plac zabaw do zajęć ruchowych.

W przypadku siłowni, mają zostać różnego rodzaju urządzenia, w tym orbitrek, biegacz- piechur, narty biegówki, twister, stepper i wahadło. Z kolei plac zabaw ma zachęcać do aktywności ruchowej. Znajda się tam np. zestawy wspinaczkowe, urządzenia sprawnościowe i wielofunkcyjne zestawy zabawowe.

Konstrukcja tężni solankowej ma zostać wykonana głównie z wysokiej jakości drewna, a także stali nierdzewnej. Przy budowie pozostałych elementów inwestycji, a więc placu zabaw i siłowni mają być wykorzystane takie materiały, jak drewno klejone, stal ocynkowana i nierdzewna. Całość ma być odporna na czynniki zewnętrzne, w tym przejawy wandalizmu. W ramach zadania zagospodarowania ma być zieleń, przewidziane są nasadzenia.

Zadanie jest na etapie przygotowania wielobranżowej koncepcji, dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia ma budowę.


| Jan Machowski