W niedzielę 14 kwietnia oficjalnie otwarta została remiza dla Ochotniczej Straży Pożarnej osiedla Przewóz. W inauguracji wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Za budowę nowej strażnicy dla druhów – ochotników z osiedla Przewóz odpowiadał Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. – Cieszę się, że dziś możemy oficjalnie zainaugurować nową remizę. Nowa placówka, a także przekazany przez Państwową Straż Pożarną pojazd, z pewnością ułatwią działania ratownicze i poprawią bezpieczeństwo w tym rejonie Krakowa. Równie ważne jest, że ten niewielki budynek będzie miejscem na integrację lokalnej społeczności – mówił Jacek Majchrowski.
Budynek remizy zlokalizowany jest przy ulicy Rącznej 78 w Krakowie. Składa się z części garażowej, wieży oraz części administracyjno-socjalnej. W tej ostatniej znajdują się biura, sanitariaty, pomieszczenie dowodzenia oraz salka konferencyjna. Garaż o wzmocnionej posadzce i powierzchni 90 m2 mieści 2 stanowiska dla lekkich lub średnich pojazdów ratowniczo-gaśniczych, mogąc w kryzysowych sytuacjach służyć również jako magazyn sprzętu ratowniczo-gaśniczego i przeciwpowodziowego, wykorzystywanego w działaniach na terenie miasta. Charakterystyczna wieża stanowi nie tylko element architektonicznie wyróżniający remizę, w jej wnętrzu znajdują się przede wszystkim pomieszczenia techniczne i gospodarcze, niezbędne z punktu widzenia działania remizy, takie jak kotłownia gazowa i strażacka pralnia. Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 259 m2, a jego powierzchnia użytkowa to 340 m2.
Poza wykonaniem samego budynku w ramach zadania zrealizowano dojścia, dojazd i miejsca postojowe, a także różnego rodzaju instalacje potrzebne do funkcjonowania placówki, m.in. – elektryczną, gazową, C.O. wodną, kanalizacji sanitarnej. Warto podkreślić, że na działce zainstalowano zbiornik retencyjny, do którego podłączona jest kanalizacja deszczowa, natomiast na dachu budynku zamontowano instalację fotowoltaiczną.
Głównym przeznaczeniem nowego budynku jest zapewnienie zaplecza dla jednostki OSP Przewóz, reaktywowanej po powodzi w 2010 roku. Obiekt może również pełnić funkcję miejsca integracji lokalnej społeczności. W kosztach ogólnych zadania, które wyniosły nieco ponad 3 mln zł, partycypowała Dzielnica XIII – Podgórze, która przekazała na ten cel środki z budżetu dzielnicowego. Wykonawcą jest firma ATB Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne Tomasz Adamczyk.
Inwestycja realizowana była od jesieni 2021 roku. Roboty zakończyły się pod koniec ub. roku, a w grudniu 2023 r. remiza uzyskała pozwolenie na użytkowanie. W I kwartale br. na zleceniem ZIM trwało kompletowanie strażnicy w pierwsze wyposażenie.