Pawilon dla szympansów i makaków: rozpoczął się montaż świetlika [wideo]

Dzięki częściowo przeszkolonemu zadaszeniu, pomieszczenia, gdzie będą przebywać zwierzęta będą lepiej doświetlone. Rozpoczął się montaż potężnego świetlika w ramach budowy pawilonu dla szympansów i makaków japońskich. Nowa atrakcja powstaje w krakowskim ZOO.

Coraz bardziej zaawansowana jest budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich w krakowskim ZOO. Za realizację zadania odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Obecnie zakończone są już wszystkie prace żelbetowe i gotowa cała konstrukcja budynku. Wykonawca sukcesywnie zasypuje fundamenty, przygotowując się do kolejnych robót na zewnątrz, m.in. do budowy basenu dla makaków. Na dachu zamontowane zostały drewniane dźwigary, na których ułożony będzie świetlik dachowy. Dzięki częściowo przeszkolonemu zadaszeniu, pomieszczenia, gdzie będą przebywać zwierzęta będą lepiej doświetlone. Wkrótce rozpocznie się montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych wewnątrz budynku.

Na jakim etapie jest budowa pawilonu dla szympansów i makaków w ZOO? – zobacz wideo

Przypomnijmy: nowa atrakcja w krakowskim ZOO powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Murkrak sp. z o.o. sp. k. i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo-budowlany „Murdza”. Zakończenie realizacji zadania, którego koszt to ok. 19 mln zł planowane jest na II połowę 2025 roku.

Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt  „zielona fosą” i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.


| Jan Machowski