W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi montażu ekranów akustycznych w ramach budowy linii KST do Górki Narodowej, szczególnie w rejonie ulic Wybickiego i doktora Twardego, wyjaśniamy:
Realizacja zabezpieczeń akustycznych odbywa się na podstawie dokumentacji projektowej zatwierdzonej ostateczną decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a także w oparciu o zapisy decyzji środowiskowej (DUŚ). W trakcie postępowania dotyczącego wydania decyzji środowiskowej przygotowany został raport oceny oddziaływania na środowisko, w ramach którego przeprowadzane były analizy akustyczne. Wykazały one konieczność montażu ekranów akustycznych ze wskazaniem rodzaju, lokalizacji oraz wysokości. Dla linii KST do Górki Narodowej raport oceny oddziaływania na środowisko opracowany był dwukrotnie. Oba dokumenty wykazały, że zabezpieczenie przed hałasem w postaci ekranu musi zostać uwzględnione przy realizacji zadania. Postępowanie dotyczące decyzji środowiskowej prowadzone było przy udziale społeczeństwa, a do pełnej dokumentacji i proponowanych rozwiązań dostęp mieli mieszkańcy.
W oparciu o wymienione wyżej decyzje, w ramach budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej przewiduje się montaż ekranów akustycznych posiadających wypełnienia przezroczyste, bądź nieprzezroczyste o wysokości od 2,0 m do 10,2 m. Ekrany montowane są jedynie w miejscach, które zostały wskazane w analizie akustycznej. Aktualnie roboty związane z ochroną akustyczną są w trakcie realizacji na różnym stopniu zaawansowania.
Odnosząc się do ekranów w rejonie ulic Wybickiego i doktora Twardego, zgodnie z wcześniej wymienionymi decyzjami i analizami, montowane mają tam być ekrany akustyczne nieprzezroczyste o wysokości 4,0 m. Odrębną kwestią pozostaje rodzaj materiału, którym wykonawca rozpoczął wypełnienie przestrzeni pomiędzy słupami – w tym temacie ZIM wraz z Inżynierem Kontraktu czekają na wyjaśnienia wykonawcy co do zgodności zastosowanego materiału z dokumentacją projektową. W przypadku stwierdzenia niezgodności wykonawca będzie zobowiązany do dokonania korekt oraz usunięcia wszelkich nieprawidłowości. Warto też nadmienić, że już obecnie do ZIM wpływają wnioski okolicznych mieszkańców co do zmiany wypełnień na rozwiązania przeźroczyste. Każdy taki wniosek będzie przeanalizowany pod kątem możliwości jego zastosowania, mając na uwadze wskaźniki ochrony przed hałasem wskazane w analizie akustycznej.
Warto także dodać, że w tym rejonie, w bezpośrednim sąsiedztwie ekranów, nasadzona będzie roślinność – w tym szpalery drzew – która spowoduje, że zabezpieczenia przed hałasem nie będą stanowiły dominującego elementu w krajobrazie.