Figurka Matki Boskiej wróciła w nowej odsłonie na Prądnik Biały

Niegdyś stała w rejonie nieistniejącego już budynku przy ul. Zimorowicza 19, po renowacji wróciła na Prądnik Biały w nowej odsłonie. Zabytkowa figurka Matki Boskiej stanęła wreszcie w godnym miejscu, przy trakcie pieszym u zbiegu ulicy Pachońskiego i Trasy Wolbromskiej.

Odrestaurowanie i wyeksponowanie figurki było możliwe w ramach kontraktu na budowę Trasy Wolbromskiej. Pierwotnie, ten świadek historii Białego Prądnika, stał przy nieistniejącym już domu przy ul. Zimorowicza 19. Nieruchomość została wyburzona w ramach realizacji nowej wylotówki na Zielonki. Na czas budowy, zabytkowa figurka została zabezpieczona, a następnie odrestaurowana, z zamiarem, by po zakończeniu zadania mogła powrócić w nowe, bardziej eksponowane miejsce.

I tak się stało. Wprawdzie powrót Matki Boskiej w nową lokalizację odbywał się na raty – jeszcze zimą figurka pojawiła się w tym terenie, ale nie w miejscu i nie w takiej formie jak to było uzgodnione ze służbami konserwatorskimi. Po sygnałach od mieszkańców, Zarząd Inwestycji Miejskich podjął interwencję i zwrócił się do wykonawcy o podjęcie działań mających na celu doprowadzenie do zgodności z pierwotnymi założeniami.

Niedawno figurka Matki Boskiej wróciła na Prądnik Biały, na nowe godne miejsce u zbiegu ulic Pachońskiego i Noblistów Polskich (Trasy Wolbromskiej). Postać Maryj jest odrestaurowana, stoi na wysokim cokole, przy trakcie pieszym nowej wylotówki, w otoczeniu kwiatów. I co ważne, jest odsunięta na bezpieczną odległość od ekranu dźwiękoszczelnego.


| Jan Machowski