Na Ruczaju powstaje nowe centrum kultury

Umowa podpisana, czas na rozpoczęcie robót budowlanych. Na Ruczaju, przy ul. Jana Kantego Przyzby powstanie Ośrodek Ruczaj, nowa filia Centrum Kultury Podgórza.

Umowa pomiędzy Zarządem Inwestycji Miejskich a Przedsiębiorstwem Budowlano-Produkcyjnym „ŁĘGPRZEM” Sp. z o.o. została podpisana w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa. – Ruczaj to prężnie rozwijająca się część Krakowa, dlatego zależało nam, aby stworzyć tam nowe dzielnicowe miejsce spotkań, ośrodek, gdzie mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje pasje. Cieszę się, że został wyłoniony wykonawca nowej placówki. Mam nadzieję, że sprawnie upora się z budową nowego centrum kultury, które za nieco ponad 2 lata będziemy mogli już udostępnić krakowianom – mówił Jacek Majchrowski po podpisaniu kontraktu.

Wartość umowy to 55 592 023,00 w tym środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji strategicznych 30 000 000. Ośrodek ma zostać zbudowany w 30 miesięcy. Obiekt powstaje na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez firmę Limba Eko sp. z o.o. Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Bryła budynku będzie zwarta z zaokrąglonymi narożnikami, częściowo podcięta od strony zjazdu do garażu podziemnego dodając jej lekkości. Na elewacjach zostaną zamontowane kolorowe światłołamacze, a foyer w parterze będzie doświetlone przez szklaną fasadę.
W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.
Na pierwszym piętrze znajdzie się balkon sali widowiskowej, kawiarnia połączona z foyer . Na drugim i trzecim piętrze przewidziano pomieszczenia edukacyjne oraz część administracyjną Centrum Kultury Ruczaj. Na część edukacyjną składają się m.in.: pracownia plastyczna i ceramiczna z niezbędnym zapleczem, lektorium do prowadzenia zajęć z języków obcych, dwie pracownie oświatowe (z możliwością ich połączenia), cztery sale muzyczne (do nauki gry na instrumentach i zajęć wokalnych), trzy sale taneczne (z możliwością ich połączenia) – w których planowane są m.in. zajęcia baletowe, z tańca nowoczesnego, czy latino oraz sala spotkań klubowych. Będzie również kolorowa i bezpieczna przestrzeń dedykowana najmłodszym, w której będą organizowane zajęcia w ramach Klubu Rodziców (dedykowane dzieciom do lat 3 z opiekunami) – m.in. umuzykalniające, sensoryczne i ogólnorozwojowe. Budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla matek z dziećmi.
Parametry techniczne budynku:
Powierzchnia zabudowy – 1038 m2
Powierzchnia użytkowa ok. 4700 m2
Powierzchnia sali widowiskowej: parter ok. 177 m2, balkon ok. 71 m2, scena – ok. 190 m2

Operatorem nowej placówki będzie Centrum Kultury Podgórza. Podstawową funkcją Ośrodka Kultury będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów.
Nie bez znaczenia będzie również promowanie nauki i technologii. Zgodnie z założeniem, ośrodek ma być także lokalnym forum kreowania i wymiany myśli społecznej, miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku.
W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.
Ponadto inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017 – 2020 osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach prac zewnętrznych zostanie nasadzona nowa zieleń oraz zamontowane obiekty małej architektury.

 


| Michał Sordyl