Siedem obiektów inżynierskich pozwoli na szybki przejazd tramwajów do Górki Narodowej [wideo]

Linia tramwajowa do Górki Narodowej to nie tylko podwójny tor dla tramwajów na odcinku ponad 5 kilometrów, nowe ulice, ścieżki rowerowe, chodniki i parkingi P&R. W ramach zadania powstaje 7 różnych obiektów inżynierskich od tuneli po mosty i wiadukty.

Siedem obiektów inżynierskich pozwoli na szybki przejazd tramwajów do Górki Narodowej – zobacz wideo

Aby zapewnić sprawny przejazd tramwaju na północ konieczne jest odseparowanie w kilku miejscach ruchu tramwajowego i drogowego. Patrząc od strony południowej, pierwszym takim newralgicznym punktem jest rejon ulicy Opolskiej. Tu powstaną aż trzy obiekty inżynierskie. Pierwszy to około 100 m tunel dla ruchu kołowego na linii wschód – zachód.  Zaraz obok tunelu powstanie estakada dla tramwaju nad doliną potoku Sudoł i ulicą Nad Sudołem. Obok torowiska znajdzie się miejsce dla chodnika, ścieżki rowerowej, a także drogi, którą kierowcy będą mogli pojechać na północ.

Równoległy do tej estakady będzie podobny obiekt nad doliną potoku Sudoł przeznaczony dla samochodów, pieszych i rowerzystów, który łączyć się będzie z rondem nad tunelem ulicy Opolskiej. Taki rodzaj skrzyżowania, od którego odseparowany będzie ruch tramwajowy, pozwoli na włączenie się w ulicę Opolską i dojazd do parkingu P&R koło pętli Krowodrza Górka.

Aby mogła się rozpocząć budowa tych trzech obiektów inżynierskich, konieczna jest przebudowa instalacji podziemnych, kolidujących z docelowymi rozwiązaniami. Tu prace są już na finiszu, większość z tzw. kolizji została już usunięta. Obecnie trwa przebudowa sieci energetycznej średniego napięcia oraz magistrali ciepłowniczej. Rozpoczęcie robót związanych z tunelem oraz estakadami planowane jest na okres wakacji.

Warto dodać, że układ drogowy, który towarzyszy budowie linii tramwajowej ma jeden podstawowy cel: spowodować, aby w połączeniu z przygotowywaną do budowy Trasą Wolbromską, ruch tranzytowy zniknął z takich ulic jak Pachońskiego, Wyki, Białoprądnicka czy Pleszowska, które na powrót staną się elementem ruchu lokalnego, osiedlowego.

Wróćmy jednak do naszych obiektów inżynierskich. Czwartym z nich będzie kładka dla pieszych w rejonie ulicy Szopkarzy. Ma ona pozwolić na bezpieczne przejście nad powstającym torowiskiem i ulicami, ułatwiając dojście zarówno do osiedli znajdujących się w tym miejscu, jak i parkingu P&R, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku tramwajowego. Prace przy budowie kładki już się rozpoczęły. Wykonano część fundamentów podpór kładki i podpór pochylni centralnej. Rozpoczęto wykonanie słupów filarów. Aby zrealizować wszystkie konstrukcje konieczna jest przebudowa sieci energetycznej. Zgodnie z planem, do końca tego roku powstaną wszystkie podpory, elementy nośne kładki oraz pochylni zachodniej, centralnej oraz wschodniej. W przyszłym roku przewidziane są prace wykończeniowe tj. malowanie obiektu, montaż balustrad, nawierzchnie.

Podążając dalej w kierunku Górki Narodowej, kolejną barierą, którą musi pokonać tramwaj jest rzeka Białucha. Nad nią powstaje liczący kilkanaście metrów długości i kilkanaście metrów szerokości obiekt mostowy. Znajdzie się na nim miejsce dla torowiska, ścieżki rowerowej, chodnika i nowej ulicy. Ta ostatnia ma również za zadanie przejąć ruch z istniejącej sieci dróg. Dotychczas wykonano podpory oraz tzw. ustroje nośne wraz z elementami chodnikowymi w 90 proc. Do dokończenia pozostało wykonanie zasypek, płyt przejściowych, montaż dylatacji i elementów chodnikowych na skrzydłach przyczółków. Ma to zostać wykonane do końca wakacji tego roku. Pozostałe prace wykończeniowe tj. malowanie, układanie nawierzchni oraz wyposażenie  przewidziane są do wykonania w przyszłym roku.

Zaraz obok powstaje przepust nad potokiem Bibiczanka. To niewielki obiekt, na którym również będą usytuowane wszystkie elementy infrastruktury komunikacyjnej: od torowiska, przez ulicę po chodnik i ścieżkę rowerową. Do tej pory wykonano połowę obiektu od strony wylotu. Obecnie trwają przygotowania do budowy palisad zabezpieczających część wlotową przepustu na czas realizacji robót fundamentowych. Ten element oraz połączenie części wlotowej i wylotowej przepustu mają zostać zrealizowane w ciągu kilku tygodni. Prace wykończeniowe obiektu zostaną wykonane w przyszłym roku.

Siódmym z obiektów inżynierskich, które powstaną w ramach budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej jest wiadukt kolejowy w magistrali nr 95. Zniknie więc kolizja między ruchem tramwajowym i kolejowym, a tramwaj bezpiecznie będzie mógł podążać do północnych rejonów miasta. Pod liczącym około 13 m obiektem zmieści się torowisko, ścieżka rowerowa i chodnik. Poprawi to integrację pomiędzy osiedlami zlokalizowanymi przy ul. Bociana i Kuźnicy Kołłątajowskiej. Prace przy budowie wiaduktu rozpoczną się w 2022 roku, po uzgodnieniu z PKP zamknięcia magistrali kolejowej.

Przypomnijmy – wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Intercor” Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych „Tor-Krak” Sp. z o.o. Zgodnie z kontraktem, realizacja zadania powinna zakończyć się w 2022 roku.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 na łączną kwotę ok. 151 mln zł.


| Jan Machowski