Rusza rozbiórka uszkodzonych budynków Archiwum UMK

12 kwietnia rozpoczęły się prace rozbiórkowe najbardziej uszkodzonych elementów konstrukcyjnych hali nr 2 Archiwum UMK. Głównym celem jest wydobycie i zabezpieczenie znajdujących się tam archiwaliów.

Rozbiórka części uszkodzonych hal Archiwum UMK jest realizacją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 7 kwietnia br. w sprawie natychmiastowego – z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia oraz bezpieczeństwa mienia – wykonania robót rozbiórkowych elementów konstrukcyjnych pierwszego piętra hali nr 2 w celu odzyskania znajdujących się tam akt archiwalnych. Prace będą wykonywane w oparciu o przygotowaną przez zespół autorski Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Sprężynowych Politechniki Krakowskiej „Ekspertyzę techniczną zabezpieczenia i usunięcia skutków katastrowy budowlanej wywołanej pożarem Archiwum Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Na Załęczu 2 w Krakowie”.

Do robót wyburzeniowych będzie wykorzystany specjalistyczny sprzęt, który ma pozwolić na sukcesywne rozbieranie poszczególnych fragmentów uszkodzonej konstrukcji tak, by umożliwić bezpieczne wydobycie znajdujących się tam archiwaliów.

Prace prowadzone będą pod nadzorem PINB oraz autorów ekspertyzy. Wydobywane akta będą na bieżąco przekazywane pracownikom Wydziału Organizacji i Nadzoru Referatu Archiwum Urzędu Miasta Krakowa, którzy wspólnie z konserwatorem dokumentów i pracownikami Archiwum Narodowego będą podejmować decyzje dotyczące dalszych działań związanych z dokumentami.

Zgodnie z podpisaną umową z firmą Trans-Ziem realizacja zadania powinna się zakończyć w ciągu 10 tygodni. Wartość umowy to ok. 400 tys. zł. Warto wiedzieć, że równolegle prowadzone będą czynności dochodzeniowe pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Przypomnijmy – pożar Archiwum UMK wybuchł wieczorem 6 lutego br. Ogień objął dwie hale. Zaraz po uruchomieniu systemów alarmowych na miejscu pojawiły się zastępy straży pożarnej, które natychmiast przystąpiły do akcji gaśniczej.

Już w trakcie trwania działań ratunkowych podjęto szereg działań, których celem było zabezpieczenie terenu oraz znajdującej się na nim infrastruktury. Pierwszym z kroków było utwardzenie terenu i wykonanie na nim drogi tymczasowej. Następnie, na zlecenie ZIM wygrodzono teren zagrożony, a także wykonano i zamontowano tymczasową bramę.

Po zakończeniu akcji gaśniczej zrealizowano też prace zabezpieczające istniejącą tam infrastrukturę. Wśród przeprowadzonych robót zadaszona została stacja trafo w hali nr 1, wykonano schody zewnętrzne do hali numer 3 (nieobjętej pożarem). Za pomocą stempli wzmocniono też konstrukcję łącznika komunikacyjnego pomiędzy halami archiwum a budynkiem administracyjnym, a także wygrodzone zostały wejścia do uszkodzonych hal.

Na wniosek PINB, ZIM wyłonił wykonawcę kontroli stanu technicznego budynku administracyjnego Archiwum, gdzie dostała się woda podczas akcji gaśniczej. Miała ona na celu stwierdzenie, czy jest możliwe bezpieczne wejście do tego budynku. W kolejnym etapie, ZIM – również na podstawie decyzji PINB – zlecił wykonanie wielobranżowej ekspertyzy w zakresie możliwości użytkowania budynku administracyjnego wraz ze wskazaniem niezbędnych robót budowalnych do przywrócenia pełnej funkcjonalności obiektu. To opracowanie jest w trakcie realizacji – jego ostateczny wynik poznamy w maju.

 


| Jan Machowski