Ponad 800 nowych miejsc dla maluchów

W ciągu kilku lat Miasto chce zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach o co najmniej 800. Zadania w budowę nowych placówek i modernizację już istniejących mogą liczyć na dofinansowane z rządowego Programu MALUCH + na lata 2022 – 2029. Za realizację projektów mających na celu zwiększenie liczby miejsc dla najmłodszych odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Przypomnijmy: Zarząd Inwestycji Miejskich od kilku lat realizuje program budowy nowych żłobków i modernizację już istniejących. W tym czasie powstały nowe placówki na Małym Płaszowie i na Ruczaju. Kompleksowe remonty przeprowadzono w żłobkach samorządowych przy ulicach Sienkiewicza, Okólnej, Słomianej, Ehrenberga, na os. Zielonym. Obecnie realizowany jest kolejny etap modernizacji placówki przy Mazowieckiej.

W najbliższych latach chcemy przekazać mieszkańcom co najmniej 800 nowych miejsc w krakowskich żłobkach samorządowych. W planie na lata 2023 – 2026 jest budowa i modernizacja łącznie 9 placówek. Inwestycje będą mogły liczyć na dofinansowanie z rządowego Programu MALUCH + w edycji 2022-2029

– informuje Andrzej Kulig, I Zastępca Prezydenta Krakowa.

Zgodnie z planem, inwestycje żłobkowe mają być realizowane w kilku dzielnicach Krakowa. Nowe placówki powstaną w Nowej Hucie, na Wzgórzach Krzesławickich, w Bronowicach, na Dębnikach (w okolicy os. Kliny) i w Swoszowicach.

Warto podkreślić, że w ramach tej edycji programu inwestycyjnego pierwsze samorządowe żłobki zyskają dzielnice X i XVII

– zaznacza Andrzej Kulig.

Szacowany koszt zaplanowanych przez Miasto inwestycji w latach 2023-2026 to blisko 100 mln zł. Łącznie – na tworzenie nowym miejsc opieki dla najmłodszych – z Programu MALUCH + będzie można uzyskać ponad prawie 29 mln zł netto. Są szanse na zwiększenie środków zewnętrznych. W przypadku planowanego przez rząd podniesienia kwoty na utworzenie nowych miejsc w żłobkach, kwota dofinansowania na krakowskie inwestycje wzrośnie do ponad 46 mln zł.

 

 


| Jan Machowski