Ośrodek Ruczaj: wykonawca poszukiwany [wideo]

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na budowę Ośrodka Ruczaj. Nowe, dzielnicowe miejsce spotkań powstanie przy zbiegu ulic Przyzby i Zalesie, niedaleko os. Magnolia na Ruczaju.

Przypomnijmy: Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza – ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nie bez znaczenia będzie również promowanie w nowym centrum nauki i technologii. Zgodnie z założeniem, ośrodek ma być także lokalnym forum kreowania i wymiany myśli społecznej, miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku.

Otwarta droga do budowy Ośrodka Ruczaj [wideo]

Po przygotowaniu koncepcji, projektu budowlanego, uzyskania pozwolenia na budowę oraz opracowania projektu wykonawczego czas na realizację nowej placówki dla mieszkańców. – Ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę zadania. Oferty można składać do 10 kwietnia. Prace w terenie rozpoczną się w tym roku – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Oprócz budowy gmachu Ośrodka Ruczaj, wykonawca będzie miał za zadanie zrealizować pełną infrastrukturę techniczną, a także zagospodarować teren inwestycji, w tym nasadzić zieleń. Zgodnie z założeniem, prace budowlane mają potrwać do września 2022 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące ogłoszonego przez ZIM przetargu można znaleźć TUTAJ.
Warto dodać, że sam gmach ośrodka Ruczaj to bardzo ciekawa bryła architektoniczna. Autora koncepcji poznaliśmy pod koniec 2017 roku, kiedy sąd konkursowy pracujący pod kierunkiem arch. Borysława Czarakcziewa zadecydował o wyborze propozycji Ośrodka Ruczaj, przedstawionej przez biuro Limba Eko sp. z o.o. z Krakowa.
Ośrodek Ruczaj to nie pierwszy projekt o charakterze kulturalnym, za który odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich. W poprzednich latach pracownicy ZIM nadzorowali modernizację Nowohuckiego Centrum Kultury, Teatru Łaźnia Nowa, Dworku Białoprądnickiego oraz Klubu Kultury Mydlniki. ZIM odpowiadał też za budowę Klubu Zakole w nowohuckich Kantorowicach, przeprowadził też kompleksową rewitalizację Zajazdu Pod Św. Benedyktem na potrzeby Muzeum Podgórza. Obecnie do realizacji przygotowywany jest też nowy dom kultury w Płaszowie w rejonie ul. Koszykarskiej.

Wizualizacje: biuro projektów Limba Eko

| Jan Machowski