Cmentarz w Podgórkach Tynieckich: otwarto ekologiczną kwaterę urnową [galeria zdjęć]

Cmentarz w Podgórkach Tynieckich to najnowsza krakowska nekropolia, która powstaje w południowo-zachodniej części Krakowa. Zadanie realizowane jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W piątek, 20 września miejsce to odwiedziło ponad 300 uczestników odbywającej się w naszym mieście międzynarodowej konwencji FIAT-IFTA 2024 – The World Organization of Funeral Operatives. Była to okazja do zaprezentowania ekologicznej kwatery urnowej.

Najważniejsze, doroczne wydarzenie organizacji FIAT-IFTA, które tym razem gości w Krakowie, zbiega się w czasie z oddaniem do użytku pierwszej w naszym mieście ekologicznej kwatery urnowej. To unikalne miejsce – noszące nazwę „Drzewa Pamięci” – stworzone zostało z myślą o tych, którzy pragną, aby ich pochówek lub pochówek ich bliskich odbył się w sposób harmonijny z naturą, w pełni ekologiczny i z poszanowaniem środowiska.

– Kraków to dla Grupy Klepsydra wyjątkowe miejsce. Jesteśmy tu obecnie od 15 lat, wprowadzając szereg nowych usług pogrzebowych, jak choćby oddając do użytku pierwsze w stolicy Małopolski krematorium. Tym razem uruchamiamy kwatery ekologiczne, których koncepcja dokładnie została przez nas przemyślana i wykonana. Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu i mamy nadzieję że w przyszłości kwartał ekologiczny na cmentarzu miejskim w Podgórkach Tynieckich będzie rozbudowywany” – powiedział Rafał Cichewicz, prezes zarządu spółki Centrum Pogrzebowe „Klepsydra”, która współpracuje z Miastem przy realizacji nekropolii w Podgórkach Tynieckich.

Kwatera „Drzewa Pamięci to miejsce, które łączy tradycyjne wartości związane z pochówkiem z nowoczesnym, ekologicznym podejściem do upamiętnienia zmarłych. Czym się wyróżnia? – Przede wszystkim naturalnym, ekologicznym otoczeniem: od pozostałej części cmentarza odgradza ją żywopłot z cisów, tworzący zieloną barierę, zapewniającą ciszę i spokój. Na terenie kwatery rosną okazałe drzewa, co dodaje miejscu poczucia naturalnego sacrum oraz stanowi schronienie dla lokalnej flory i fauny. Wejście do kwatery prowadzi przez drewnianą furtkę z motywem drzewa życia, nadającą miejscu wyjątkowy i ekologiczny klimat – wyliczał Rafał Cichewicz. Sama kwatera wyłożona jest matą rozchodnikową. Przed nią znajduje się duży głaz z napisem “DRZEWA PAMIĘCI”. – Pełni on również funkcję miejsca pamięci, gdzie odwiedzający mogą złożyć żywe kwiaty, znicze solarne lub zapalić ekologiczne świece – wskazał Rafał Cichewicz. Produkty oferowane na terenie kwatery, takie jak znicze solarne, świece sojowe oraz biodegradowalne wkłady do zniczy, są starannie dobrane, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, zapewniając jednocześnie piękną oprawę pamięci.

Warto podkreślić, że każdy grób urnowy jest indywidualny. Nie jest to zbiorowa mogiła – każdy dysponent ma prawo do swojego grobu ekologicznego przez okres 20 lat z możliwością przedłużenia, po wniesieniu opłaty za prolongatę. – Teren kwatery zaprojektowano tak, aby każdy grób miał swoje osobne miejsce, pozwalając na indywidualną opiekę i upamiętnienie osoby zmarłej – powiedział prezes firmy Klepsydra.

– Inwestycja cmentarna w Podgórkach Tynieckich przykład udanego partnerstwa pomiędzy instytucją publiczną, jaką jest Gmina Kraków reprezentowana przez naszą jednostkę, a podmiotem prywatnym. Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Zrealizowano także parking dla 89 samochodów. Przy okazji, nasadzono ponad 200 drzew. Z kolei firma Klepsydra wzięła na siebie budowę spopielarni, Domu Pożegnań, budynku administracyjnego oraz cmentarza z kolumbariami. Co ważne mogą tam spoczywać zmarli różnych wyznań czy osoby bezwyznaniowe” – poinformowała Barbara Grudzień, Zastępca Dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. Jak zaznaczyła, obecnie kończą się prace przy trzecim etapie inwestycji. – Na około 2 hektarach powstaje kolejny fragment cmentarza. Roboty są finalizowane i zakończą się w ciągu kilku tygodni. Do 2027 r. powstanie ostatni etap inwestycji, a dzięki temu na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich możliwe będzie przeprowadzenie ok 10 tys. pochówków – mówiła Barbara Grudzień.

Cmentarz Komunalny Podgórki Tynieckie w Krakowie jest wyjątkowy ze względu na swoją lokalizację. Nie chodzi wyłącznie o otaczające go Lasy Tynieckie. Przez teren nekropolii przebiega bowiem równoleżnik 50° N. Firma Klepsydra postanowiła to wykorzystać i w oparciu o jego przebieg na cmentarzu komunalnym Podgórki Tynieckie powstał niezwykły pomnik upływu czasu i przemijania – oś czasu “TEMPUS FUGIT”. – Jest to unikatowy projekt, łączący symbolikę miejsca z nieoczywistym dla niego obiektem geodezyjnym, jakim jest równoleżnik. Pomnik posiada dodatkowy, niezwykły walor edukacyjny, dzięki zastosowaniu zjawiska geologicznego o nazwie dryf kontynentów – powiedział prezes Cichewicz. Zgodnie z wyliczeniami geodezyjnymi po 10 latach równoleżnik 50° N przebiegać będzie 15,5 cm na południe od swojej obecnej pozycji. Po 100 latach różnica wyniesie 1,55 metra; po tysiącleciu będzie to aż 15,5 metra… W ten sposób równoleżnik kreśli swoistą oś czasu na geologiczną skalę a pomnik “TEMPUS FUGIT” ukazuje ten wiekuisty ruch – niczym sam upływ czasu, sama wieczność… Projekt powstał przy wsparciu krakowskiego geodety, Mariusza Meusa, znanego szerzej jak Pan Południk.

Przypomnijmy: inwestycja cmentarna w Podgórkach Tynieckich realizowana jest w trybie koncesji na roboty budowlane, w ramach  partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy Gminą Kraków – Zarządem Inwestycji Miejskich a konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch. W ramach współpracy Gmina przekazała teren oraz wybudowała i przebudowała część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Zrealizowano także o parking dla 89 samochodów. Przy okazji, nasadzono ponad 200 drzew.

W pierwszym etapie – w 2016 r. – uruchomiona została spopielarnia zwłok. Jesienią 2020 roku zakończyła się budowa domu ceremonialnego, gdzie odbywają się uroczystości pożegnania zmarłych, a także pierwszej część cmentarza (ok. 2 ha) wraz z kolumbariami.

Na decyzję Miasta o lokalizacji tego rodzaju inwestycji w tym rejonie Krakowa miał wpływ przede wszystkim fakt, że południowo-zachodnia część miasta to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów, który pozbawiony jest miejsca, gdzie pochować można najbliższych. Kraków był też do niedawna jednym z niewielu dużych miast pozbawionych instalacji do spopielania zwłok a trzeba pamiętać, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę pochówku.

Więcej informacji


| Jan Machowski