Klaster Innowacji na Zabłociu: wkrótce odbiory [foto] [wideo]

W wakacje do użytku oddany zostanie Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. Obecnie kończą się prace wykończeniowe w obu poprzemysłowych budynkach.

W przypadku obu budynków, które będą składały się na Klaster Innowacji, zdecydowana większość zaplanowanych robót już została wykonana. Kończą się prace wykończeniowe, w tym między innymi poprawki malarskie, montaż wykładzin podłogowych oraz prowadzi prace porządkowe. Do zamontowania zostały jeszcze schody zewnętrzne. W ciągu najbliższych dni zakończy się montaż płyt posadzkowych na rampie przy budynku A.

Klaster Innowacji na ostatniej prostej – zobacz wideo

Klaster Innowacji jest już podpięty do sieci elektrycznej. Po podaniu napięcia docelowego przez Tauron Dystrybucja S.A. na obydwu budynkach trwają prace związane z uruchamianiem poszczególnych urządzeń i regulacją instalacji.

Okazale prezentuje się teren wokół Klastra Innowacji. Roboty związane z aranżacją otoczenia już się zakończyły, obecnie teren jest porządkowany.

Planuje się, że ona budynki Klastra zostaną oddane do użytku i przekazane do Urzędu Miasta Krakowa w wakacje, po wcześniejszym uzyskaniu zgody Powiatowego Inspektoratu nadzoru Budowlanego na użytkowanie.

Warto dodać, że Urząd Miasta Krakowa prowadzi postępowanie w celu wyłonienia operatora, który będzie zarządzał jednym z budynków Klastra Innowacji na Zabłociu.

Przypomnijmy: generalnym wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” jest wybrana w przetargu firma MOSTOSTAL Warszawa S.A. Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwoleń administracyjnych i realizację inwestycji została zawarta w lutym 2020 r. Wartość kontraktu to 39 253 583,09 zł.

Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 ma być centrum społecznych i technologicznych innowacji, realizujących ideę SMART City poprzez kreatywne łączenie sektora wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej. Istotą zaprojektowanej i zrealizowanej przestrzeni Klastra będzie jej „otwartość”, nie tylko w kontekście architektonicznym, ale przede wszystkim w kategoriach dostępności i możliwości współkreowania jej przez samych użytkowników tworzących nową, lokalną społeczność.

Udział w funkcjonowaniu Klastra będzie mieć Miasto. W budynku B działać będą bowiem komórki i jednostki organizacyjne Miasta, których zadaniem jest między innymi współpraca z organizacjami społecznymi w sferze wspierania aktywności społecznej i gospodarczej oraz dialogu społecznego.

Projekt realizowany jest w oparciu do dofinansowanie ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 – Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 – Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie, na podstawie umowy o dofinansowanie o wartości 14 083 350,58 zł.

 


| Jan Machowski