Kaczeńcowa 7: nowe miejsce spotkań w Bieńczycach [zdjęcia]

W niecały rok strasząca wyglądem rudera przy ul. Kaczeńcowej w Nowej Hucie stała się funkcjonalnym i ładnym budynkiem, z którego korzystają nowohuccy harcerze. Za realizację projektu odpowiedzialny był Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

W środę, 7 lutego otwarto nową harcówkę przy ul. Kaczeńcowej w Nowej Hucie. Na uroczystości zorganizowanej przez harcerzy z Hufca ZHP Kraków – Nowa Huta nie zabrakło władz Krakowa. – Jeszcze rok temu w miejscu, gdzie jesteśmy straszyła ruina, której nie dało się użytkować. Dziś, możemy spotkać się w praktyczne wybudowanym od nowa budynku, który będzie służył lokalnej społeczności. Dziękuję wszystkim, dzięki którym udało się wykonać zadanie, a więc Zarządowi Inwestycji Miejskich w Krakowie i wykonawcy – firmie REMSET za szybkie zrealizowanie projektu, harcerzom z nowohuckiego hufca ZHP za sprawne urządzenie placówki – mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.
Przypomnijmy: inwestycja polegająca na kompleksowej przebudowie budynku gminnego przy ul. Kaczeńcowej 7 prowadzona była od maja 2017 roku. Wykonawcą zadania była firma REMSET. W trakcie trwających niespełna 8 miesięcy prac zniszczony budynek zaadaptowano do nowej funkcji. – Większość starej zabudowy wykonawca musiał rozebrać. W ich miejsce powstały nowe ściany, stropy i dach, wykonano też wszystkie instalacje, zlikwidowano starą kotłownię na węgiel, zastępując ją nowoczesnym kotłem na gaz. Od nowa zaaranżowane zostało też otoczenie budynku, wykonano miejsca parkingowe oraz teren został ogrodzony – wylicza Mariusz Kiszka, główny specjalista z ZIM Kraków, odpowiedzialny za projekt.
Budynek został dopuszczony do użytkowania jeszcze w grudniu ub. r. Zaraz potem harcówka została przekazana użytkownikowi – Hufcowi ZHP Kraków – Nowa Huta. Z końcem grudnia 2017 harcerze rozpoczęli urządzanie nowego lokalu.
Budynek o łącznej powierzchni całkowitej 285,72 m2 składa się z dwóch kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. W podpiwniczeniu znajduje się harcówka – pomieszczenie przeznaczone do realizacji harcerskiego programu. Parter to przede wszystkim nowoczesna sala konferencyjna zdolna pomieścić około 50 osób, wyposażona w pomoce multimedialne. Jest ona przygotowana do prowadzenia harcerskich szkoleń oraz oficjalnych spotkań kadry hufca. Oprócz niej znajduje się tutaj biuro hufca oraz aneks kuchenny. Na piętrze mieści się hostel, który może on pomieścić naraz 23 osoby.
W harcówce przy Kaczeńcowej 7 ma swoją siedzibę komenda hufca, zarządzająca wszystkimi działaniami wychowawczymi podejmowanymi przez harcerzy z ZHP na terenie wschodnich dzielnic Krakowa. W harcówce odbywać się będą kursy, spotkania i oficjalne narady instruktorów-wolontariuszy.

 

Foto:

materiały własne

Bogusław Świerzowski/krakow.pl


| Jan Machowski