Jest koncepcja dla nowego żłobka na Wzgórzach Krzesławickich [wizualizacje]

Zarząd Inwestycji Miejskich pozyskał koncepcję architektoniczną i program funkcjonalno-użytkowy dla pierwszego z dwóch żłobków zaplanowanych do realizacji w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Chodzi o placówkę przy ul. Wadowskiej.

Wykonawcą zleconych przez ZIM dokumentów jest firma projektowa ah! design Agnieszka Hornowska z Krakowa.

Żłobek powstanie przy ul. Wadowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Glinik. Będzie to budynek , zaprojektowanym na rzucie zbliżonym do kwadratu i tak usytuowany, aby zapewnić optymalne warunki oświetleniowe dla maluchów. Na dwóch kondygnacjach przewidziano pomieszczenia dla ok. 60 dzieci, w tym strefy zawab i leżakowania, jadalnie, kuchnię, sanitariaty, pomieszczenia techniczne i administracyjne. Wokół zaaranżowany będzie teren zielony, a od strony ulicy znajdzie się kilka miejsc postojowych.

– Posiadając koncepcję i program funkcjonalno-użytkowy jak najszybciej będziemy chcieli ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę i realizację robót budowlanych – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

Warto wiedzieć, że na finiszu jest opracowywanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego dla drugiego ze żłobków na terenie Wzgórz Krzesławickich. Będzie to również budynek w technologii modułowej, gdzie  miejsce opieki znajdzie ok. 50 dzieci.

Obie inwestycje objęte są dofinansowaniem w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2022-2029 finansowanym ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).


| Jan Machowski