Wkrótce zakończy się kolejny etap rozbudowy cmentarza komunalnego w Podgórkach Tynieckich. Najmłodsza krakowska nekropolia będzie większa o około 2 hektary.
Zasadnicze roboty już sie zakończyły. Teren został wyplantowany, a wcześniej odpowiednio odwodniony. Zamontowane zostało oświetlenie, są też alejki. Aktualnie wysiewana jest trawa i trwają ostatnie roboty ziemne w zachodniej części. Zgodnie z planem, wszystkie prace mają się zakończyć na początku listopada. Dzięki temu namłodsza krakowska nekropolia, założona w Podgórkach Tynieckich będzie większa o około 2 hektary.
Przypomnijmy: inwestycja cmentarna w Podgórkach Tynieckich realizowana jest w trybie koncesji na roboty budowlane, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy Gminą Kraków – Zarządem Inwestycji Miejskich a konsorcjum firm z liderem – Grupą Klepsydra SA.
W ramach współpracy, Gmina przekazała teren oraz wybudowała i przebudowała część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Zrealizowano także o parking dla 89 samochodów. Przy okazji, nasadzono ponad 200 drzew. Z kolei firma Klepsydra wzięła na siebie budowę spopielarni, Domu Pożegnań, budynku administracyjnego oraz cmentarza z kolumbariami.
W pierwszym etapie – w 2016 r. – uruchomiona została spopielarnia zwłok. Jesienią 2020 roku zakończyła się budowa zespołu administracyjno-usługowego z kaplicą ceremonialną oraz budowa pierwszej części cmentarza (ok. 2 ha) wraz z zespołem kolumbariów.
Obecnie na ukończeniu jest kolejny etap nekropolii (ok. 2 ha). W ramach koncesji, do 2027 r., powstanie jeszcze jeden fragment cmentarza na około 5 ha, dla którego uzyskano już pozwolenie na budowę. Łącznie, w zakresie objętym współpracą z prywatnym konsorcjum, nekropolia pozwoli na przeprowadzenie około 10 tys. pochówków. Co ważne, na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich mogą spoczywać zmarli różnych wyznań czy osoby bezwyznaniowe.
Na decyzję Miasta o lokalizacji tego rodzaju inwestycji w tym rejonie Krakowa miał wpływ przede wszystkim fakt, że południowo-zachodnia część miasta to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów, który pozbawiony jest miejsca, gdzie pochować można najbliższych. Kraków był też do niedawna jednym z niewielu dużych miast pozbawionych instalacji do spopielania zwłok a trzeba pamiętać, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę pochówku.
Wartość całej inwestycji wynosi 24,5 mln zł brutto.
Warto wiedzieć, że niedawno, na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich otwarta została pierwsza w Polsce ekologiczna kwatera urnowa „Drzewa Pamięci”. To miejsce, które łączy tradycyjne wartości związane z pochówkiem z nowoczesnym, ekologicznym podejściem do upamiętnienia zmarłych. Wyróżnia się przede wszystkim naturalnym, ekologicznym otoczeniem: od pozostałej części cmentarza odgradza ją żywopłot z cisów, tworzący zieloną barierę, zapewniającą ciszę i spokój. Na kwaterze rosną okazałe drzewa, co dodaje miejscu poczucia naturalnego sacrum oraz stanowi schronienie dla lokalnej flory i fauny.
Co ważne, każdy grób urnowy jest indywidualny. Nie jest to zbiorowa mogiła – każdy dysponent ma prawo do swojego grobu ekologicznego przez okres 20 lat z możliwością przedłużenia, po wniesieniu opłaty za prolongatę.