1 marca rozpocz臋艂o si臋 przyjmowanie wniosk贸w w ramach 5. edycji bud偶etu obywatelskiego. Przez ca艂y miesi膮c mieszka艅cy b臋d膮 konsultowa膰, pisa膰 i sk艂ada膰 propozycje zada艅, kt贸re po weryfikacji trafi膮 pod g艂osowanie. Krakowianie maj膮 do rozdysponowania ponad 12 mln z艂.
Zrealizowane do tej pory projekty s膮 ju偶 oznakowane, dzi臋ki czemu mieszka艅cy mog膮 zobaczy膰, jak zmienia si臋 przestrze艅 wok贸艂 nas. W tym roku przesuni臋to wi臋cej 艣rodk贸w na projekty dzielnicowe.
W tym roku nic nie zmienia si臋 w regulaminie bud偶etu obywatelskiego. Propozycje zada艅 mo偶na sk艂ada膰 od 1 do 31 marca wy艂膮cznie za po艣rednictwem platformy www.budzet.krakow.pl. Propozycje zada艅 o charakterze og贸lnomiejskim mo偶e sk艂ada膰 ka偶dy mieszkaniec Krakowa, kt贸ry uko艅czy艂 16 lat. Propozycje zada艅 o charakterze dzielnicowym mo偶e sk艂ada膰 ka偶dy mieszkaniec dzielnicy, kt贸rej dotyczy zadanie, kt贸ry uko艅czy艂 16 lat. Nale偶y pami臋ta膰 o li艣cie poparcia 鈥 to obowi膮zkowy za艂膮cznik. Musi ona zosta膰 podpisana przez co najmniej 15 mieszka艅c贸w Krakowa (w przypadku projekt贸w og贸lnomiejskich) lub 15 mieszka艅c贸w dzielnicy, kt贸rej projekt dotyczy (w przypadku projekt贸w dzielnicowych).
Przez ca艂y marzec b臋d膮 si臋 odbywa艂y spotkania z mieszka艅cami (warsztaty, konsultacje, deliberacja): og贸lnomiejskie i dzielnicowe. Spotkania og贸lnomiejskie, organizowane przez Miejskie Centrum Dialogu, maj膮 charakter tematyczny. B臋dzie ich dziesi臋膰, po dwa w pi臋ciu kategoriach: ziele艅 (7 i 13 marca), kultura (6 i 19 marca), sport (5 i 14 marca), edukacja (8 i 21 marca) i infrastruktura (12 i 20 marca). 8 marca zostanie zorganizowane spotkanie dla wszystkich mieszka艅c贸w Krakowa t艂umaczone na polski j臋zyk migowy. Dzielnice we w艂asnym zakresie organizuj膮 spotkania dzielnicowe, w sumie b臋dzie ich oko艂o 70. Szczeg贸艂owy harmonogram spotka艅, na bie偶膮co uzupe艂niany w oparciu o nadsy艂ane informacje, dost臋pny jest na stronie www.budzet.krakow.pl.