Budżet obywatelski: ruszyła V edycja

1 marca rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w ramach 5. edycji budżetu obywatelskiego. Przez cały miesiąc mieszkańcy będą konsultować, pisać i składać propozycje zadań, które po weryfikacji trafią pod głosowanie. Krakowianie mają do rozdysponowania ponad 12 mln zł.

 

Zrealizowane do tej pory projekty są już oznakowane, dzięki czemu mieszkańcy mogą zobaczyć, jak zmienia się przestrzeń wokół nas. W tym roku przesunięto więcej środków na projekty dzielnicowe.

W tym roku nic nie zmienia się w regulaminie budżetu obywatelskiego. Propozycje zadań można składać od 1 do 31 marca wyłącznie za pośrednictwem platformy www.budzet.krakow.pl. Propozycje zadań o charakterze ogólnomiejskim może składać każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat. Propozycje zadań o charakterze dzielnicowym może składać każdy mieszkaniec dzielnicy, której dotyczy zadanie, który ukończył 16 lat. Należy pamiętać o liście poparcia – to obowiązkowy załącznik. Musi ona zostać podpisana przez co najmniej 15 mieszkańców Krakowa (w przypadku projektów ogólnomiejskich) lub 15 mieszkańców dzielnicy, której projekt dotyczy (w przypadku projektów dzielnicowych).

Przez cały marzec będą się odbywały spotkania z mieszkańcami (warsztaty, konsultacje, deliberacja): ogólnomiejskie i dzielnicowe. Spotkania ogólnomiejskie, organizowane przez Miejskie Centrum Dialogu, mają charakter tematyczny. Będzie ich dziesięć, po dwa w pięciu kategoriach: zieleń (7 i 13 marca), kultura (6 i 19 marca), sport (5 i 14 marca), edukacja (8 i 21 marca) i infrastruktura (12 i 20 marca). 8 marca zostanie zorganizowane spotkanie dla wszystkich mieszkańców Krakowa tłumaczone na polski język migowy. Dzielnice we własnym zakresie organizują spotkania dzielnicowe, w sumie będzie ich około 70. Szczegółowy harmonogram spotkań, na bieżąco uzupełniany w oparciu o nadsyłane informacje, dostępny jest na stronie www.budzet.krakow.pl.

Źródło: krakow.pl

| Jan Machowski