#BudujemyDlaMieszkańców już od 5 lat [galeria] [wideo]

Pięć lat temu działalność rozpoczął Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Plonem pierwszej pięciolatki jest 27 zrealizowanych zadań, na które wydano blisko pół miliarda złotych. Aktualnie miejska jednostka specjalizująca się w inwestycjach dużych i małych pracuje nad 45 przedsięwzięciami, na które zaplanowano prawie miliard złotych. Zadania Zarządu Inwestycji Miejskich te już zrealizowane i te realizowane można znaleźć niemal w każdej dzielnicy Krakowa.

Obecnie ZIM większości mieszkańców kojarzy się z dużymi inwestycjami na północy miasta – budową linii tramwajowej do Górki Narodowej, Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonej i rozbudowy al. 29 Listopada do granic Krakowa. Warto jednak przypomnieć, że w pierwszym okresie swojej działalności zadaniami ZIM zleconymi przez władze były głównie inwestycje kubaturowe.

Specjaliści do mieszkań

Wędrówkę po najważniejszych inwestycjach Zarządu Inwestycji Miejskich w pierwszych 5 latach działalności zaczynamy od projektów mieszkaniowych. W Nowej Hucie przy ulicy Wańkowicza wyrosło osiedle kameralnych bloków komunalnych. W siedmiu budynkach do dyspozycji lokatorów zostało oddanych do użytku 165 mieszkań.

5 lat ZIM – zobacz filmowe podsumowanie [wideo]

Jeszcze większy projekt mieszkaniowy zrealizowano w Podgórzu. Tu powstało osiedle mieszkaniowe Przyzby-Zalesie. Kompleks 10 bloków, których właścicielem jest Miasto, budowano w dwóch etapach. W pierwszym powstało 5 budynków, a w drugim – rok później – kolejna piątka. W sumie na tym osiedlu jest 357 mieszkań. Żeby tego było mało, na parterze jednego z bloków powstał żłobek wraz z placem zabaw oraz nowy oddział Biblioteki Kraków.
Na koncie ZIM jest jeszcze jeden blok komunalny. Ten obiekt powstał przy ulicy Fredry. Mieści 46 mieszkań. W każdym z tych przypadków dookoła budynków nasadzono mnóstwo zieleni. Wygospodarowano także przestrzeń na otwarte miejsca parkingowe.

Szkoły, przedszkola, żłobki…

W prężnie rozwijającej się północnej części śródmieścia, na osiedlu Gotyk wybudowano nowoczesny gmach typu dwa w jednym. Pod jednym dachem działa tu szkoła dla 500 uczniów i przedszkolaków. Pozostają w sferze opieki na dziećmi, przenosimy do Podgórza. Tam w Małym Płaszowie przy Lipskiej powstał żłobek o ciekawej, nowoczesnej architekturze. Inwestycja powstała w rekordowe 7 miesięcy!

ZIM nie tylko buduje tego typu nowe obiekty, ale remontuje i modernizuje już istniejące. Lista obejmuje obiekty wzniesione jeszcze przed wojną – na przykład przy ulicy Sienkiewicza, jak i te powojenne, które wymagają kompleksowej termomodernizacji. To na przykład żłobki  przy Okólnej, Słomianej, Ehrenberga, Mazowieckiej i na os. Zielonym. Remonty  żłóbków to działanie ciągłe. Już obecnie pracownicy ZIM przygotowują kolejne tego typu inwestycje.

Kultura bliżej ludzi

Działając na rzecz lokalnych społeczności Krakowa, ZIM wybudował klub Zakole w nowohuckich Kantorowicach. Niewielki, energooszczędny budynek z powodzeniem od 2018 służy mieszkańcom tej części Nowej Huty. Podobny obiekt buduje się przy w Podgórzu pomiędzy ulicami Koszykarską a Gumniska. Podobnie jak klub w Kantorowicach, także placówka w Podgórzu będzie doskonale wkomponowana w otaczająca ją zieleń.

To nie koniec kulturalnych inspiracji zarządu Inwestycji Miejskich. Ogłoszony został przetarg na budowę Ośrodka Ruczaj. Kolejna placówka kulturalna, miejsce spotkań dla mieszkańców, powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Przyzby – Zalesie.

Żeby było bezpieczniej…

Małym krakowskim ojczyznom służą także remizy dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwsza tego rodzaju inwestycja powstała w nowohuckich Kościelnikach i z powodzeniem służy poprawie bezpieczeństwa  mieszkańców. Podobny obiekt budowany jest na os. Przewóz. Za kilka miesięcy wprowadzą się do niego strażacy – ochotnicy z tej dzielnicy Krakowa. Tego rodzaju inwestycje będą kontynuowane. Tu warto wspomnieć o planach związanych z budową remizy dla OSP Bieżanów.

I rewitalizacja nam nie obca

ZIM może się też pochwalić przeprowadzeniem skomplikowanych procesów budowlanych. Inwestycjami, które łączą w sobie cechy głębokiego remontu i rewitalizacji oraz de facto budowy od podstaw. Chodzi o Muzeum Podgórza, które powstało w budynku dawnego, zabytkowego Zajazdu Pod Św. Benedyktem na rogatkach miasta Podgórze u zbiegu dzisiejszej Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich. Placówka, nad którą prace zakończyły się w 2018 roku stała się centrum inspiracji kulturalnych dla prawobrzeżnej dzielnicy Krakowa.

Również w tej części miasta ZIM może się pochwalić kolejną inwestycją rewitalizacyjną. Na poprzemysłowym Zabłociu procesowi głębokiej rewitalizacji poddane zostały stare budynki magazynowe. Na ich bazie powstał Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22.

Nietypowo, niestandardowo

ZIM nie boi się żadnych budowlanych wyzwań, również tych niestandardowych. Przykładem niech będzie cmentarz wraz ze spopielarnią w Podgórkach Tynieckich. Zadanie powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Do kategorii zadań niestandardowych zaliczyć należy też budowę harcówki przy ul. Kaczeńcowej. To jedno z pierwszych zadań wykonanych przez ZIM.
Niestandardową budową jest też modernizacja pawilonów w krakowskim Schronisku dla bezdomnych zwierząt. Część psów cieszy się już z nowego pawilonu. Teraz buduje się pawilon dla kotów.

Nie zapominamy też o dobrostanie dzikich zwierząt z krakowskiego ZOO. Dla makaków i szympansów powstaje nowy pawilon. Przygotowywany jest obiekt dla uchatek.

Drogi  asfaltowe i stalowe

Z czasem w portfolio ZIM zaczęło pojawiać się coraz więcej inwestycji liniowych. Chodzi o drogi, te asfaltowe i te stalowe. W Nowej Hucie ZIM rozbudował ulicę Klasztorną. Poza nowym asfaltem i chodnikami zyskała ona odwodnienie, kanalizację i nowe oświetlenie.

Z sukcesem powstaje lepszy dojazd do placówek medycznych w Prokocimiu. Kierowcy mogą już korzystać z przebudowanej ul. Kostaneckiego, a także z części rozbudowanej już ulicy Jakubowskiego.

Dwie gigantyczne inwestycje toczą się na północy miasta. Chodzi o wylotówkę na Warszawę. Aleja 29 listopada będzie dwujezdniową arterią mającą przynajmniej po dwa pasy w każdą ze stron, wyprowadzającą ruch na północ. Do tego ścieżki rowerowe, chodniki, zmodernizowane skrzyżowania, buspasy i ekrany akustyczne. Tu największym wyzwaniem jest przebudowa dwóch wiaduktów kolejowych nad 29 Listopada.
Bezsprzecznie największą inwestycją realizowaną przez ZIM jest budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową. To odcinek o długości 5,5 kilometra. Żeby tramwaj szybko i sprawnie pokonał ten dystans, trzeba po drodze wkopać tunel w Opolskiej i estakady nad Sudołem. Mostem nad Białuchą już mogą jeździć samochody. Buduje się wiadukt kolejowy. Już na Górce Narodowej tramwaj pojedzie w specjalnych wannach aż do nowo powstałej pętli i parkingu park&ride.

Rozpędza się też budowa Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek. To wspólne dzieło Krakowa i Województwa Małopolskiego pozwoli na szybki wyjazd z miasta na północ, uwalniając od ruchu samochodowego lokalny układ drogowy na Prądniku.

To tylko cześć plonu pierwszych pięciu lat działania Zarządu Inwestycji Miejskich. Część z zadań zrealizowana była i jest z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. Największe do budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej, rozbudowa al. 29 Listopada i budowa Klastra Innowacji na Zabłociu. Warto podkreślić, że w ciągu tych lat ZIM zrealizował 27 zadań wydatkując na ten cel blisko pół miliarda złotych. Aktualnie ta jednostka miejska odpowiada za 45 inwestycji, na które w dokumentach finansowych Miasta zaplanowano prawie 950 mln zł. Nie brakuje wśród nich dużych projektów infrastrukturalnych, jak drogi, linie tramwajowe, kładki dla pieszych i rowerzystów, ale też mniejszych zadań o charakterze lokalnym i dzielnicowym. Wszystkie inwestycje realizowane przez ZIM mają wspólny mianownik: budowane są dla mieszkańców i poprawiają komfort życia w naszym mieście.


| Jan Machowski