Trwająca od ponad roku budowa Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza postępuje zgodnie z harmonogramem. Za realizację zadania odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Wykonawcą jest firma P.B.P. “Łęgprzem” spółka z o.o. z Krakowa.
Bez większych problemów i zgodnie z harmonogramem trwa budowa Ośrodka Ruczaj. Nowa placówka, którą będzie zarządzało Centrum Kultury Podgórza, powstaje przy ul. Jana Kantego Przyzby, w bezpośrednim sąsiedztwie zrealizowanego na zlecenie ZIM osiedla bloków komunalnych.
W ostatnich dniach zdemontowany został żuraw wieżowy. Zakończono hydroizolację dachu, a niedawno przeprowadzona próba jego szczelności zakończyła się wynikiem pozytywnym. Wykonano również szklenie wszystkich okien zewnętrznych oraz fasady szklanej. Obecnie kończą się prace nad elewacją w technologii BSO (termoizolacja z tynkiem cienkowarstwowym silikonowym) oraz montażem kolorowych aluminiowych światłołamaczy – charakterystycznego elementu budynku.
Wewnątrz budynku prowadzone są prace związane z montażem instalacji sanitarnych (CO, wody ciepłej i zimnej, cyrkulacji, hydrantowej, wentylacji bytowej, kanalizacji sanitarnej, wentylacji mechanicznej), a także instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Wykonywane są również roboty tynkarskie oraz montaż konstrukcji stalowych. Ponadto rozpoczęto wykonywanie wylewek, ścian działowych w systemie suchej zabudowy. Prowadzone są roboty związane z kosmetyką i malowaniem sceny.
Na kolejne miesiące zaplanowano kontynuację robót instalacyjnych, montaż stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej oraz szeroki zakres prac wykończeniowych.
Przypomnijmy: umowa na realizację Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza została podpisania 1 lutego 2023 r. Kontrakt ma się zakończyć w połowie 2025. Wartość umowy to 55 592 023,00 w tym 30 mln zł to środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć. W ramach kontraktu jesienią ub. r. nasadzono 67 drzew. Jest to pierwsza część nasadzeń przewidzianych w ramach tego kontraktu. Inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach tych prac zostanie nasadzona kolejna partia zieleni oraz zamontowane obiekty małej architektury.
Aktualnie dojazd do budowanego ośrodka oraz osiedli położonych w bezpośrednim sąsiedztwie odbywa się głównie z wykorzystaniem ul. Kobierzyńska. Obsługa komunikacyjna zarówno samochodem, jak i autobusem czy rowerem poprawi się za kilkanaście miesięcy, po wybudowaniu ul. 8 Pułku Ułanów.
Podstawową funkcją placówki będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów. W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.