Budowa KST do Górki Narodowej: zmiany dla kierowców i pasażerów od 4.05 [grafiki] [wideo]

Budowa największej inwestycji tramwajowej w północnej części Krakowa nabiera tempa. Od 4 maja szykują się zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Ograniczenia są konieczne, żeby zaoferować mieszkańcom północy miasta alternatywę dla samochodów i dogodny dojazd komunikacją tramwajową.

Od 4 maja czasowa organizacja ruchu wprowadzona będzie w dwóch lokalizacjach. Pierwsza z nich będzie dotyczyć ul. Fieldorfa Nila, gdzie wdrożony zostanie ruch jednokierunkowy w kierunku ul. Prądnickiej. Drogowcy zajmą południowy pas ruchu od ul. Krowoderskich Zuchów do wysokości dojazdu do bloku nr 17. Ruch jednokierunkowy nie będzie dotyczył rowerzystów. Kierowcy będą mogli korzystać z trasy objazdowej ulicami: Prądnicką, Bratysławską, Wybickiego i Krowoderskich Zuchów.

Jakie zmiany dla kierowców i pasażerów w najbliższym czasie? – zobacz wideo

Z ruchu (zarówno samochodowego jak i rowerowego) wyłączona zostanie ul. Kluczborska. W tym czasie prowadzone będą roboty drogowo-torowe na obu ulicach, które przetnie linia tramwajowa do północnych dzielnic miasta.

Zmiany obejmą też skrzyżowanie ulic Bratysławska – Doktora Twardego – Wybickiego. Wykonawca, na potrzeby przebudowy, zajmie sporą część tego skrzyżowania. Tu również będą prowadzone roboty drogowo-torowe, konieczne do poprowadzenia linii tramwajowej na północ. Dla każdego z kierunków będzie po jednym pasie ruchu. Wyłączona zostanie również sygnalizacja świetlna. Kierunkiem głównym nadal będzie ciąg ul. Doktora Twardego – Wybickiego, natomiast ul. Bratysławska pozostaje podporządkowana. Taka organizacja ruchu potrwa ok. 2 miesiące. Wtedy prace na skrzyżowaniu wejdą w kolejna fazę.

Roboty drogowo-torowe na początkowym odcinku inwestycji wymuszą dalsze wstrzymanie ruchu tramwajowego do pętli Krowodrza Górka. Przypomnijmy, że już w weekend majowy (od 30.04 do 3.05) zawieszone jest kursowanie tramwajów do tej pętli. Dla mieszkańców uruchomiona będzie komunikacja zastępcza na trasie Dworzec Główny Zachód – Krowodrza Górka. Od 4 maja, tramwaje obsługiwane przez tabor dwustronny dojadą do okolic skrzyżowania ulic Bratysławska – Doktora Twardego – Wybickiego, gdzie zatrzymają się na tymczasowym przystanku „Bratysławska”, zlokalizowanym na wysokości ul. Pielęgniarek. Tam też będzie funkcjonował czasowy przystanek autobusowy, gdzie na pasażerów będzie czekała autobusowa komunikacja zastępcza do pętli Krowodrza Górka.

Do tymczasowego przystanku „Bratysławska” dojadą tramwaje linii 17 (z pętli Czerwone maki P+R), 19 (z pętli Borek Fałęcki) oraz zastępczej linii nr 70 (z pętli Cichy Kącik). Do pętli Krowodrza Górka będzie można dojechać autobusową linia zastępczą nr 703, która będzie kursować w godzinach szczytu co 7,5 minut, Skierowany na nią będzie tabor wielkopojemny.

Zgodnie z aktualnym planem, wstrzymanie ruchu tramwajowego do pętli Krowodrza Górka potrwa około 6 miesięcy.

Więcej informacji o zmianach w komunikacji miejskiej w Krakowie od 4 maja można znaleźć na stronie www.ztp.krakow.pl


| Jan Machowski