Powstaną kolejne mieszkania komunalne [wideo]

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie wybrał wykonawcę bloku gminnego przy ul. Fredry. Za przygotowanie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę i realizację ok. 46 mieszkań komunalnych odpowiedzialna będzie firma MK-BUD Sp. z o.o. Sp. K.

 

Gmina będzie dysponować kolejnymi mieszkaniami komunalnymi dla osób, które z różnych względów nie są w stanie zabezpieczyć własnego lokum. Tym razem blok gminny powstanie przy ul. Fredry. W przetargu zorganizowanym przez ZIM Kraków wpłynęły cztery oferty. Ostatecznie najkorzystniejszą złożyła firma MK-BUD Sp. z o.o. Sp. K. i to z tą firmą została podpisana umowa o wartości 8,8 mln zł. – Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie bloku, gdzie znajdzie się ok. 46 mieszkań. Będzie to niewielki, czterokondygnacyjny budynek, nie wyższy niż 15 metrów – informuje Janina Pokrywa, dyrektor ZIM Kraków. Przypomina, że Gmina dysponuje decyzjami o warunkach zabudowy dla dwóch budynków wielorodzinnych w tym rejonie. – Jednak ze względu na charakter tego miejsca i już istniejące tam nowe osiedla, naszą inwestycję ograniczamy do jednego bloku. Na pozostałej części działek powstanie droga dojazdowa, ogólnodostępne miejsca postojowe, zostanie także zaaranżowana zieleń – mówi dyrektor ZIM. Podobny blok gminny powstał w ostatnich latach przy ul. Mały Płaszów. – Tam również zaaranżowana została atrakcyjna przestrzeń wspólna i miejsca postojowe, z których korzystają zarówno lokatorzy naszego bloku, jak zabudowy sąsiadującej – zaznacza Janina Pokrywa.
Realizacja bloku gminnego przy ul. Fredry wpisuje się w program budowy mieszkań komunalnych w Krakowie, za który odpowiada ZIM. Oprócz wspomnianego bloku na Małym Płaszowie, w poprzednich latach Miasto zrealizowało w ramach tego programu m.in. osiedle Magnolia. Obecnie trwa budowa 357 mieszkań na os. Ruczaj, w rejonie ul. Przyzby i Zalesie. W planach jest też budowa 165 mieszkań w rejonie ul. Wańkowicza. Ten projekt jest na etapie uzyskiwania decyzji administracyjnych.

Jak się mieszka w bloku gminnym?


| Jan Machowski